  • FGH40T65SPD-F085
FGH40T65SPD-F085
advertisement
Manufacturer No:
FGH40T65SPD-F085
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-FGH40T65SPD-F085
Package:
TO-247-3
Datasheet:
FGH40T65SPD-F085
Purchasing and Inquiry
FGH40T65SPD-F085 Description
FGH40T65SPD-F085 offers the best performance with low conduction loss and switching loss for a high efficiency operation in a variety of applications, as well as 50V greater blocking voltage and tough high current switching dependability. It uses the revolutionary field stop 3rd generation IGBT technology. This component also has the benefit of delivering exceptional parallel performance.
FGH40T65SPD-F085 Features
? Careful parameter balancing
? Easy Parallel Operation with Positive Temperature Coefficient
? Copacked with a gentle, quick recovery diode
? RoHS conformant
FGH40T65SPD-F085 Applications
? Charger on board
? A/C Compressor
? Heater PTC
? Auto-Driving
? Other applications for the automobile powertrain
Step5Bar-code shipping tag
FGH40T65SPD-F085
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Weight
    6.39g
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2016
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Power Dissipation
    267W
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Input Type
    Standard
  • Power - Max
    267W
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    2.4V
  • Max Collector Current
    80A
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    650V
  • Test Condition
    400V, 40A, 6 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.4V @ 15V, 40A
  • IGBT Type
    NPT
  • Gate Charge
    36nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    120A
  • Td (on/off) @ 25°C