  • FH12A-32S-0.5SH
FH12A-32S-0.5SH
advertisement
Manufacturer No:
FH12A-32S-0.5SH
HK JDW NO:
355-FH12A-32S-0.5SH
Package:
Datasheet:
FH12A-32S-0.5SH
Description:
FH12 Series FFC, FPC Contacts, Top Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 32 Positions Surface Mount, Right Angle Tin-Lead -40°C~85°C 0.5A
Step5Bar-code shipping tag
FH12A-32S-0.5SH
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Housing Material
    Polyamide (PA), Nylon
  • Actuator Material
    Polyphenylene Sulfide (PPS)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    FH12
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Zero Insertion Force (ZIF)
  • Pbfree Code
    yes
    Solder
  • Connector Type
    FFC/FPC CONNECTOR
  • Number of Positions
    32
  • Number of Rows
    1
  • Voltage - Rated
    50V
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    0.5A
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Total Number of Contacts
    32
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    500mA
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Tin-Lead
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    0.807 inch
  • Number Of PCB Rows
    1
  • Lead Pitch
    500μm
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Body Breadth
    0.079 inch
  • Contact Gender
    FEMALE
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Housing Color
    Beige
  • Body Depth
    0.276 inch
  • Contact Style
    BELLOWED TYPE
  • Contact Resistance
    50mOhm
  • Insulation Resistance
    500000000Ohm
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Insertion Force-Max
    ZIF N
  • Withdrawl Force-Min
    ZIF N
  • Mating Cycles
    20
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Top
  • Locking Feature
    Flip Lock
  • Actuator Color
    Brown
  • Plating Thickness
    FLASH inch
  • Height Above Board
    0.079 2.00mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm