  • FH29B-40S-0.2SHW(05)
FH29B-40S-0.2SHW(05)
advertisement
Manufacturer No:
FH29B-40S-0.2SHW(05)
HK JDW NO:
355-FH29B-40S-0.2SHW(05)
Package:
Description:
FH29B Series FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.008 0.20mm Solder 40 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -55°C~85°C 0.25A
Step5Bar-code shipping tag
FH29B-40S-0.2SHW(05)
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Housing Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP)
  • Actuator Material
    Polyamide (PA), Nylon
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Series
    FH29B
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Zero Insertion Force (ZIF)
  • Number of Positions
    40
  • Number of Rows
    2
  • Voltage - Rated
    40V
  • Additional Feature
    LOW PROFILE
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    0.25A
  • Pitch
    0.008 0.20mm
  • Total Number of Contacts
    40
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    250mA
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Number Of PCB Rows
    1
  • Contact Gender
    FEMALE
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Housing Color
    Beige
  • Contact Resistance
    100mOhm
  • Insulation Resistance
    500MOhm
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Mating Cycles
    20
  • Flat Flex Type
    FPC
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Bottom
  • Cable End Type
    Tabbed
  • Locking Feature
    Flip Lock
  • Actuator Color
    Brown
  • Contact Finish Thickness
    Flash
  • Height Above Board
    0.047 1.20mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.20mm