  • FH33-6S-0.5SH(10)
FH33-6S-0.5SH(10)
advertisement
Manufacturer No:
FH33-6S-0.5SH(10)
Manufacturer:
Hirose Electric
HK JDW NO:
355-FH33-6S-0.5SH(10)
Package:
Datasheet:
FH33-6S-0.5SH(10)
Purchasing and Inquiry
FH33-6S-0.5SH(10) Overview
FH33-6S-0.5SH(10) Features
FH33 series
FH33-6S-0.5SH(10) Applications
  • Automotive Electronics
  • Medical technology
  • Variable speed/frequency drivers
  • Blowers
  • Measuring & Control Technology
  • Military Technology
  • Refrigeration control
  • Data Technology
  • Communication
  • Instrumentation
Step5Bar-code shipping tag
FH33-6S-0.5SH(10)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Housing Material
    Polyamide (PA), Nylon
  • Actuator Material
    Polyamide (PA), Nylon
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    FH33
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Zero Insertion Force (ZIF)
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    FFC/FPC CONNECTOR
  • Number of Positions
    6
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Receptacle
  • Voltage - Rated
    50V
  • Additional Feature
    ZIF, LOW PROFILE
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    0.5A
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Total Number of Contacts
    6
  • Orientation
    Right Angle
  • Current Rating
    500mA
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Number Of PCB Rows
    1
  • Lead Pitch
    500μm
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Contact Resistance
    50mOhm
  • Insulation Resistance
    500000000Ohm
  • Mating Cycles
    20
  • Flat Flex Type
    FFC, FPC
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Bottom
  • Cable End Type
    Tapered
  • Locking Feature
    Flip Lock
  • Contact Finish Thickness
    Flash
  • Height Above Board
    0.047 1.20mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm