  • FH40-20S-0.5SV(99)
FH40-20S-0.5SV(99)
advertisement
Manufacturer No:
FH40-20S-0.5SV(99)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-FH40-20S-0.5SV(99)
Package:
Description:
FH40 Series FPC Contacts, Vertical - 1 Sided Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 20 Positions Surface Mount Gold -40°C~105°C 0.5A
Step5Bar-code shipping tag
FH40-20S-0.5SV(99)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Housing Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP)
  • Actuator Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    FH40
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Number of Positions
    20
  • Number of Rows
    1
  • Voltage - Rated
    50V
  • HTS Code
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Current Rating (Amps)
    0.5A
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Total Number of Contacts
    20
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    500mA
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    0.52 inch
  • Number Of PCB Rows
    2
  • PCB Contact Pattern
    STAGGERED
  • Body Breadth
    0.183 inch
  • Housing Color
    Beige
  • Body Depth
    0.228 inch
  • Contact Style
    BELLOWED TYPE
  • Contact Resistance
    50mOhm
  • Insulation Resistance
    50000000Ohm
  • PCB Contact Row Spacing
    3.048 mm
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Flat Flex Type
    FPC
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Vertical - 1 Sided
  • Cable End Type
    Tabbed
  • Locking Feature
    Flip Lock
  • Actuator Color
    Black
  • Height Above Board
    0.228 5.80mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm