  • FH40-45S-0.5SV
FH40-45S-0.5SV
advertisement
Manufacturer No:
FH40-45S-0.5SV
Manufacturer:
Hirose Electric
HK JDW NO:
355-FH40-45S-0.5SV
Package:
Datasheet:
FH40-45S-0.5SV
Purchasing and Inquiry
FH40-45S-0.5SV Overview
FH40-45S-0.5SV Features
FH40 series
FH40-45S-0.5SV Applications
  • Datacom
  • Telecommunications
  • Electrical substations
  • Control panels
  • Measuring & Control Technology
  • Blowers
  • All Electrical Machinery
  • Transportation
  • Instrumentation
  • Embedded systems
Step5Bar-code shipping tag
FH40-45S-0.5SV
    Liquid Crystal Polymer (LCP)
  • Mounting Option 1
    LOCKING
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
    FH40
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Positions
    45
  • Number of Rows
    1
  • Gender
    Receptacle
  • Voltage - Rated
    50V
  • HTS Code
  • Filter Feature
    NO
  • Mixed Contacts
    NO
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    0.5A
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Total Number of Contacts
    45
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Number of Conductors
    ONE
  • Body Length or Diameter
    1.012 inch
  • Body Breadth
    0.183 inch
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Body Depth
    0.228 inch
  • PCB Contact Row Spacing
    3.05 mm
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Mating Cycles
    Black
  • Contact Finish Thickness
    2.00μin 0.051μm
  • Plating Thickness
    1.96μin
  • Height Above Board
    0.228 5.80mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm