  • FH41-68S-0.5SH(98)
FH41-68S-0.5SH(98)
advertisement
Manufacturer No:
FH41-68S-0.5SH(98)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-FH41-68S-0.5SH(98)
Package:
Description:
FH41 Series FFC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 68 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -40°C~105°C 0.5A
Step5Bar-code shipping tag
FH41-68S-0.5SH(98)
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Housing Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
  • Actuator Material
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Series
    FH41
  • Feature
    Solder Retention
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Positions
    68
  • Voltage - Rated
    50V
  • Current Rating (Amps)
    0.5A
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Contact Finish
    Gold
  • Housing Color
    Gray
  • Mating Cycles
    20
  • Flat Flex Type
    FFC
  • Locking Feature
    Flip Lock, Backlock
  • Height Above Board
    0.098 2.50mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm