  • FHH1.50NT50
FHH1.50NT50
advertisement
Manufacturer No:
FHH1.50NT50
Manufacturer:
Techflex
HK JDW NO:
775-FHH1.50NT50
Package:
Datasheet:
FHH1.50NT50
Description:
SLEEVING 1.5" X 50' NATURAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FHH1.50NT50
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Material
    Fiberglass, Halogen Free
  • Operating Temperature
    -70°C~650°C
  • Series
    Insultherm® Ultraflex Pro
  • Feature
    Vibration Resistant
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Sleeve
  • Color
    Natural
  • Type Attributes
    Expandable
  • Abrasion Protection
    Abrasion Resistant, Fray Resistant
  • Heat Protection
    Heat Resistant
  • Length
    50.00' 15.24m
  • Wall Thickness
    0.035 0.89mm
  • Diameter - Inside, Non-Expanded
    1.500 (38.10mm)
  • Diameter - Inside, Expanded
    2.125 (53.97mm)