  • FK20X7R1H155K
FK20X7R1H155K
advertisement
Manufacturer No:
FK20X7R1H155K
HK JDW NO:
769-FK20X7R1H155K
Description:
1.5μF 50V Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations Radial
Quantity:
In Stock : 3206
Step5Bar-code shipping tag
FK20X7R1H155K
    Select All
  • Mount
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    50V
  • HTS Code
  • Capacitance
    1.5μF
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Size Code
    2216
  • Lead/Base Style
    Kinked
  • Height
    7mm
  • Height Seated (Max)
    7.0104mm
  • Length
    5.5118mm
  • Width
    3.9878mm