  • FKP2J016801J00HSSD
FKP2J016801J00HSSD
advertisement
Manufacturer No:
FKP2J016801J00HSSD
Manufacturer:
WIMA
HK JDW NO:
864-FKP2J016801J00HSSD
Package:
Radial
Description:
Cap Film 0.0068uF 630V PP 2.5% (7.2 X 7.2 X 8.5mm) Radial 5mm 100C Bulk
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FKP2J016801J00HSSD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP)
  • Operating Temperature
    -55°C~100°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    0.283Lx0.283W 7.20mmx7.20mm
  • Tolerance
    ±2.5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 250
  • HTS Code
  • Capacitance
    6800pF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Depth
    7.2mm
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    630V
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Size Code
    2828
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    250V
  • Height
    8.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.335 8.50mm