  • FLEX-14-7-10
FLEX-14-7-10
advertisement
Manufacturer No:
FLEX-14-7-10
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-FLEX-14-7-10
Package:
Datasheet:
FLEX-14-7-10
Description:
SWITCH REED SPST-NO 350MA 140V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FLEX-14-7-10
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Series
    FLEX-14
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Axial
  • Type
    Glass Body
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    0.2pF
  • Power Rating
    10W
  • Termination Style
    Axial
  • Circuit
    SPST-NO
  • Throw Configuration
    SPST
  • Operate Time
    0.55ms
  • Release Time
    0.2ms
  • Power - Rated
    10W
  • Size - Body
    0.090Diax0.551L 2.28mmx14.00mm
  • Current - Switching
    350mA AC 500mA DC
  • Operate Range
    7 ~ 10AT
  • Current - Carry
    1A DC
  • Voltage - Switching AC
    140V
  • Voltage - Switching DC
    200V
  • Length
    44.2976mm
  • Length - Overall
    1.744 44.30mm