  • FLNR450.XXID
FLNR450.XXID
advertisement
Manufacturer No:
FLNR450.XXID
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-FLNR450.XXID
Package:
Cylindrical, Blade Terminals
Datasheet:
FLNR450.XXID
Description:
Industrial & Electrical Fuses 450A 250VAC 125VDC Class RK5
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FLNR450.XXID
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Fuse Type
    Cartridge
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    200kA AC 20kA DC
  • Class Code
    RK5
  • Length
    263.4996mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Holder
  • Mounting Type
    Holder
  • Package / Case
    Cylindrical, Blade Terminals
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    POWR-GARD® FLNR_ID
  • Size / Dimension
    2.594Diax10.374L 65.90mmx263.50mm
  • Feature
    Indicating
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Electrical
  • Applications
    Electrical, Industrial
  • Voltage - Rated DC
    125V
  • Current Rating (Amps)
    450A
  • Current Rating
    450A
  • Voltage - Rated AC
    250V