  • FMD6D0154K02L
FMD6D0154K02L
advertisement
Manufacturer No:
FMD6D0154K02L
Manufacturer:
HK JDW NO:
66-FMD6D0154K02L
Package:
Radial
Datasheet:
FMD6D0154K02L
Description:
CAP FILM 0.15UF 10% 250VDC RAD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FMD6D0154K02L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Series
    FM
  • Size / Dimension
    0.709Lx0.236W 18.00mmx6.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Applications
    DC Link, DC Filtering
  • Capacitance
    0.15μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Lead Pitch
    15.0114mm
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm