  • FMG1G100US60L
FMG1G100US60L
advertisement
Manufacturer No:
FMG1G100US60L
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-FMG1G100US60L
Package:
7PM-GA
Datasheet:
FMG1G100US60L
Description:
IGBT, 100A, 600V, N-CHANNEL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FMG1G100US60L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    7PM-GA
  • Surface Mount
    NO
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    7
  • Additional Feature
    LOW CONDUCTION LOSS
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Pin Count
    7
  • JESD-30 Code
    R-PUFM-X7
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    Single
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Max
    400W
  • Transistor Application
    MOTOR CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Input
    Standard
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    250μA
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    600V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    100A
  • Turn On Time
    85 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.8V @ 15V, 100A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    320 ns
  • NTC Thermistor
    No
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    10.84nF @ 30V