  • FMG1G50US60L
FMG1G50US60L
advertisement
Manufacturer No:
FMG1G50US60L
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-FMG1G50US60L
Package:
7PM-GA
Datasheet:
FMG1G50US60L
Description:
IGBT MODULE 600V 50A 250W 7PMGA
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FMG1G50US60L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    7PM-GA
  • Supplier Device Package
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Configuration
    Single
  • Power - Max
    250W
  • Input
    Standard
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    250μA
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    600V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    50A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.8V @ 15V, 50A
  • NTC Thermistor
    No
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    3.46nF @ 30V