  • FMG2G150US60
FMG2G150US60
advertisement
Manufacturer No:
FMG2G150US60
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-FMG2G150US60
Package:
7PM-HA
Datasheet:
FMG2G150US60
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FMG2G150US60
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    7PM-HA
  • Supplier Device Package
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Configuration
    Half Bridge
  • Power - Max
    595W
  • Input
    Standard
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    250μA
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    600V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    150A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.7V @ 15V, 150A