  • FN2060-12-07
FN2060-12-07
advertisement
Manufacturer No:
FN2060-12-07
HK JDW NO:
694-FN2060-12-07
Package:
Datasheet:
FN2060-12-07
Description:
LINE FILTER 250VAC 12A CHASS MNT
Step5Bar-code shipping tag
FN2060-12-07
  • Mount
    Chassis, Chassis Mount, Flanges
  • Operating Temperature
    -25°C~100°C
  • Published
    2014
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Wire
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    INDUCTANCE 0.58 MILLIHENRY
  • Depth
    54mm
  • Current Rating
    12A
  • Frequency
    400Hz
  • Termination Style
    Wire Leads
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Physical Dimension
    L64.8XB49.8XH30.3 (mm)/L2.551XB1.961XH1.193 (inch)
  • Inductance
    580μH
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    12A
  • Filter Type
    Single Phase
  • Leakage Current (Max)
    0.734mA
  • Frequency - Operating
    DC~400Hz
  • High Pot
    1100 V
  • Height
    30.3mm
  • Length
    85mm
  • Width
    49.8mm