  • FN2060-20-08
FN2060-20-08
advertisement
Manufacturer No:
FN2060-20-08
Manufacturer:
Schaffner EMC Inc.
HK JDW NO:
694-FN2060-20-08
Package:
600
Datasheet:
FN2060-20-08
Description:
Power Line Filters MULTI-STAGE 20A General Purpose
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FN2060-20-08
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Chassis, Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    600
  • Operating Temperature
    -25°C~100°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2007
  • Series
    FN 2060
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Stud
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    INDUCTANCE 0.6 MILLIHENRY
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Depth
    113.5mm
  • Current Rating
    16A
  • Frequency
    400Hz
  • Termination Style
    Threaded Post (M4)
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CE, CSA, ENEC, UR
  • Physical Dimension
    L94.0XB56.0XH45.4 (mm)/L3.701XB2.205XH1.787 (inch)
  • Configuration
    Two Stage
  • Inductance
    600μH
  • Leakage Current
    734μA
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    20A
  • Filter Type
    Single Phase
  • Frequency - Operating
    DC~400Hz
  • High Pot
    1100 V
  • Height
    45.4mm
  • Length
    57.5mm
  • Width
    56mm