  • FN2070B-16-06
FN2070B-16-06
advertisement
Manufacturer No:
FN2070B-16-06
HK JDW NO:
694-FN2070B-16-06
Package:
Datasheet:
FN2070B-16-06
Description:
Power Line Filters 16A MEDICAL FASTON GENERAL PURPOSE FLTR
Step5Bar-code shipping tag
FN2070B-16-06
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Chassis, Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -25°C~100°C
  • Packaging
    Box
  • Published
    2009
  • Series
    FN 2070
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Quick Connect, Solder
  • Resistance
    220kOhm
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    250V
  • Additional Feature
    MEDICAL VERSION; INDUCTANCE 2.8 MILLIHENRY
  • Depth
    85.5mm
  • Current Rating
    16A
  • Frequency
    400Hz
  • Termination Style
    Quick Connect
  • Voltage - Rated AC
    110V 250V
  • Approval Agency
    CSA, ENEC, UR
  • Physical Dimension
    L98.5XB84.5XH57.6 (mm)/L3.878XB3.327XH2.268 (inch)
  • Configuration
    Two Stage
  • Inductance
    2.8mH
  • Leakage Current
    2μA
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    16A
  • Filter Type
    Single Phase
  • Frequency - Operating
    DC~400Hz
  • High Pot
    1100 V
  • Height
    57.6mm
  • Length
    85.5mm
  • Width
    84.5mm