  • FN2090Z-16-06
FN2090Z-16-06
advertisement
Manufacturer No:
FN2090Z-16-06
HK JDW NO:
694-FN2090Z-16-06
Package:
Datasheet:
FN2090Z-16-06
Description:
Power Line Filter Multi-Stage EMI 0Hz to 400Hz 16A 250VAC Solder Lug Flange Mount
Step5Bar-code shipping tag
FN2090Z-16-06
    10 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Flanges
  • Operating Temperature
    -20°C~100°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2008
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Applications
    General Purpose
  • Depth
    113.5mm
  • Current Rating
    16A
  • Frequency
    400Hz
  • Termination Style
    Quick Connect
  • Voltage - Rated AC
    110V 250V
  • Inductance
    4mH
  • Leakage Current
    1.02mA
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    16A
  • Frequency - Operating
    DC~400Hz
  • Height
    45.4mm
  • Length
    57.5mm