  • FN2310H-10-06
FN2310H-10-06
advertisement
Manufacturer No:
FN2310H-10-06
HK JDW NO:
694-FN2310H-10-06
Package:
Datasheet:
FN2310H-10-06
Description:
LINE FILTER 250VAC 10A CHASS MNT
Step5Bar-code shipping tag
FN2310H-10-06
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Chassis, Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -25°C~100°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    FN 2310
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Quick Connect
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    SOLDER-LUG/FAST-ON COMBINATION CONNECTIONS
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Current Rating
    10A
  • Frequency
    400Hz
  • Termination Style
    Quick Connect
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CSA, SEMKO
  • Physical Dimension
    L94.0XB56.0XH45.5 (mm)/L3.701XB2.205XH1.791 (inch)
  • Configuration
    Single Stage
  • Inductance
    9.6mH
  • Leakage Current
    690μA
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    10A
  • Filter Type
    Single Phase
  • Frequency - Operating
    DC~400Hz
  • High Pot
    2000 V
  • Height
    45.5mm
  • Length
    94mm