  • FN2410H-45-33
FN2410H-45-33
advertisement
Manufacturer No:
FN2410H-45-33
Manufacturer:
Schaffner EMC Inc.
HK JDW NO:
694-FN2410H-45-33
Package:
Datasheet:
FN2410H-45-33
Description:
Schaffner FN2410H Series 45A 520 V ac 400Hz Chassis Mount Power Line Filter, with Screw Terminals 2 Phase
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FN2410H-45-33
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Chassis, Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -25°C~100°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2008
  • Series
    FN 2410
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Terminal Block
  • Applications
    General Purpose
  • Depth
    158mm
  • Current Rating
    45A
  • Frequency
    400Hz
  • Termination Style
    Terminal Block
  • Voltage - Rated AC
    520V 300V
  • Approval Agency
    CSA, ENEC, UR
  • Physical Dimension
    L108.0XB93.0XH76.0 (mm)/L4.252XB3.661XH2.992 (inch)
  • Configuration
    Single Stage
  • Leakage Current
    3.4mA
  • Max Voltage Rating (AC)
    520V
  • Max Current Rating
    45A
  • Filter Type
    Single Phase
  • Frequency - Operating
    DC~400Hz
  • Height
    76mm
  • Length
    93mm