  • FN2412H-45-33
FN2412H-45-33
advertisement
Manufacturer No:
FN2412H-45-33
HK JDW NO:
694-FN2412H-45-33
Package:
Datasheet:
FN2412H-45-33
Description:
Schaffner FN2412H Series 45A 520 V ac 400Hz DIN Rail Power Line Filter, with Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
FN2412H-45-33
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Terminal Block
  • Applications
    Regenerative Motor Drive
  • Voltage - Rated DC
    520V
  • Depth
    93mm
  • Current Rating
    45A
  • Frequency
    400Hz
  • Termination Style
    Terminal Block
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CSA, ENEC, UR
  • Physical Dimension
    L110.0XB93.0XH87.0 (mm)/L4.331XB3.661XH3.425 (inch)
  • Configuration
    Single Stage
  • Leakage Current
    3.4mA
  • Max Voltage Rating (AC)
    520V
  • Max Current Rating
    45A
  • Current
    45A
  • Filter Type
    Single Phase
  • Frequency - Operating
    DC~400Hz
  • Height
    87mm
  • Length
    160mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Ratings
    IP20
  • Mount
    DIN Rail
  • Mounting Type
    DIN Rail
  • Operating Temperature
    -25°C~100°C