  • FN256-160-28
FN256-160-28
advertisement
Manufacturer No:
FN256-160-28
HK JDW NO:
694-FN256-160-28
Package:
Datasheet:
FN256-160-28
Description:
Power Line Filters 160A M10 SCREW 3-PHASE AND NEUTRAL
Step5Bar-code shipping tag
FN256-160-28
  • Mount
    Chassis, Chassis Mount, Flanges
  • Operating Temperature
    -25°C~100°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2008
  • Series
    FN 256
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Stud
  • Current Rating
    160A
  • Frequency
    60Hz
  • Termination Style
    Terminal Block
  • Voltage - Rated AC
    277V
  • Approval Agency
    CSA, ENEC, UR
  • Physical Dimension
    L200.0XB140.0XH130.0 (mm)/L7.874XB5.512XH5.118 (inch)
  • Configuration
    Single Stage
  • Inductance
    460 μH
  • Max Voltage Rating (AC)
    480V
  • Max Current Rating
    160A
  • Filter Type
    Three Phase (Wye)
  • Leakage Current (Max)
    6.8mA
  • Frequency - Operating
    DC~60Hz
  • High Pot
    2100 V
  • Height
    130mm
  • Length
    200mm