  • FN258L-180-40
FN258L-180-40
advertisement
Manufacturer No:
FN258L-180-40
Manufacturer:
Schaffner EMC Inc.
HK JDW NO:
694-FN258L-180-40
Package:
Datasheet:
FN258L-180-40
Description:
Power Line Filters 180A SFTY TERM BLOCK 3-PHASE AND NEUTRAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FN258L-180-40
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Chassis, Chassis Mount, Flanges
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -25°C~100°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2008
  • Series
    FN 258
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Terminal Block
  • Applications
    Inverters, Power Drive Systems
  • Voltage - Rated
    480V
  • Depth
    110mm
  • Current Rating
    180A
  • Frequency
    60Hz
  • Termination Style
    Terminal Block
  • Voltage - Rated AC
    277V
  • Approval Agency
    CSA, ENEC, UR
  • Physical Dimension
    L400.0XB110.0XH240.0 (mm)/L15.748XB4.331XH9.449 (inch)
  • Configuration
    Two Stage
  • Max Voltage Rating (AC)
    480V
  • Max Current Rating
    180A
  • Filter Type
    Three Phase (Delta)
  • Leakage Current (Max)
    0.7mA
  • Frequency - Operating
    DC~60Hz
  • High Pot
    2100 V
  • Height
    240mm
  • Length
    438mm