  • FN3258H-55-52
FN3258H-55-52
advertisement
Manufacturer No:
FN3258H-55-52
Manufacturer:
Schaffner EMC Inc.
HK JDW NO:
694-FN3258H-55-52
Package:
300
Datasheet:
FN3258H-55-52
Description:
Filter;1-Stage;EMC/RFI;3-Phase;520/300VAC;55A;Panel Mount;FN3258 Series
Step5Bar-code shipping tag
FN3258H-55-52
    Select All
  • Mount
    Chassis, Chassis Mount, Flanges
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    300
  • Operating Temperature
    -25°C~100°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2008
  • Series
    FN 3258
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Last Time Buy
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Terminal Block
  • Applications
    General Purpose
  • Depth
    85mm
  • Current Rating
    55A
  • Frequency
    60Hz
  • Termination Style
    Terminal Block
  • Voltage - Rated AC
    300V
  • Approval Agency
    CSA, ENEC, UR
  • Physical Dimension
    L220.0XB85.0XH90.0 (mm)/L8.661XB3.346XH3.543 (inch)
  • Configuration
    Single Stage
  • Max Voltage Rating (AC)
    520V
  • Max Current Rating
    55A
  • Filter Type
    Three Phase (Delta)
  • Leakage Current (Max)
    33mA
  • Frequency - Operating
    DC~60Hz
  • High Pot
    2650 V
  • Height
    90mm
  • Length
    250mm