  • FN3280H-16-29
FN3280H-16-29
advertisement
Manufacturer No:
FN3280H-16-29
HK JDW NO:
694-FN3280H-16-29
Package:
Datasheet:
FN3280H-16-29
Description:
SLEEVE, 18", KEVLAR, 1PR - More Details
Step5Bar-code shipping tag
FN3280H-16-29
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated DC
    520V
  • Depth
    142.8mm
  • Current Rating
    16A
  • Frequency
    60Hz
  • Voltage - Rated AC
    480V
  • Approval Agency
    CSA, ENEC, UR
  • Physical Dimension
    L120.0XB115.0XH80.0 (mm)/L4.724XB4.528XH3.15 (inch)
  • Configuration
    Two Stage
  • Leakage Current
    1mA
  • Max Voltage Rating (AC)
    520V
  • Max Current Rating
    16A
  • Filter Type
    Three Phase (Wye)
  • Frequency - Operating
    DC~60Hz
  • High Pot
    2250 V
  • Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral)
    300V
  • Height
    80mm
  • Length
    143mm
  • Width
    115mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Ratings
    IP20
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Chassis, Chassis Mount, Flanges
  • Operating Temperature
    -25°C~100°C