  • FN3359-1600-99
FN3359-1600-99
advertisement
Manufacturer No:
FN3359-1600-99
Manufacturer:
Schaffner EMC Inc.
HK JDW NO:
694-FN3359-1600-99
Package:
300
Datasheet:
FN3359-1600-99
Description:
Power Line Filters 3 PHASE 1600A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FN3359-1600-99
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Chassis, Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    300
  • Weight
    27kg
  • Operating Temperature
    -25°C~100°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2014
  • Series
    FN 3359
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Quick Connect
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    BUSBAR OUTPUT CONNECTIONS
  • Depth
    300mm
  • Current Rating
    1.6kA
  • Frequency
    60Hz
  • Termination Style
    Terminal Post
  • Voltage - Rated AC
    300V
  • Approval Agency
    cURus, ENEC
  • Physical Dimension
    L400.0XB250.0XH160.0 (mm)/L15.748XB9.843XH6.299 (inch)
  • Configuration
    Three Stage
  • Leakage Current
    6mA
  • Max Voltage Rating (AC)
    520V
  • Max Current Rating
    1.6kA
  • Filter Type
    Three Phase (Delta)
  • Frequency - Operating
    DC~60Hz
  • High Pot
    2150 V
  • Height
    160mm
  • Length
    400mm
  • Width
    250mm