  • FN351-180-36
FN351-180-36
advertisement
Manufacturer No:
FN351-180-36
Manufacturer:
Schaffner EMC Inc.
HK JDW NO:
694-FN351-180-36
Package:
Datasheet:
FN351-180-36
Description:
3-PHASE 180 A INPUT HIGH POWER FILTER,SAFETY TERMINAL BLOCK
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FN351-180-36
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Chassis, Chassis Mount, Flanges
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2008
  • Series
    FN 351
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Terminal Block
  • Applications
    Inverters, Power Drive Systems
  • Depth
    180mm
  • Current Rating
    180A
  • Frequency
    60Hz
  • Termination Style
    Terminal Block
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    UL; CSA; SEMKO
  • Configuration
    Single Stage
  • Max Voltage Rating (AC)
    440V
  • Max Current Rating
    180A
  • Filter Type
    Three Phase (Delta)
  • Leakage Current (Max)
    31.3mA
  • Frequency - Operating
    DC~60Hz
  • High Pot
    2600 V
  • Height
    133mm
  • Length
    180mm