  • FN356-150-28
FN356-150-28
advertisement
Manufacturer No:
FN356-150-28
Manufacturer:
Schaffner EMC Inc.
HK JDW NO:
694-FN356-150-28
Package:
Datasheet:
FN356-150-28
Description:
Power Line Filters 150A M10 SCREW 3 PHASE HI-CURR FLTR
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FN356-150-28
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Chassis, Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -25°C~100°C
  • Packaging
    Box
  • Published
    2008
  • Series
    FN 356
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Screw
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    440V
  • Depth
    160mm
  • Current Rating
    150A
  • Frequency
    60Hz
  • Termination Style
    Threaded Post (M10)
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CSA, ENEC, UR
  • Physical Dimension
    L300.0XB160.0XH130.0 (mm)/L11.811XB6.299XH5.118 (inch)
  • Configuration
    Single Stage
  • Leakage Current
    8mA
  • Max Voltage Rating (AC)
    440V
  • Max Current Rating
    150A
  • Filter Type
    Three Phase (Wye)
  • Frequency - Operating
    DC~60Hz
  • High Pot
    2000 V
  • Height
    130mm
  • Length
    160mm