  • FN402-6.5-02
FN402-6.5-02
advertisement
Manufacturer No:
FN402-6.5-02
Manufacturer:
Schaffner EMC Inc.
HK JDW NO:
694-FN402-6.5-02
Package:
Datasheet:
FN402-6.5-02
Description:
LINE FILTER 250VAC 6.5A TH
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FN402-6.5-02
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Weight
    40g
  • Operating Temperature
    -25°C~100°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    FN 402
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    PC Pins, Pin
  • Resistance
    1MOhm
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    100nF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Depth
    28mm
  • Current Rating
    6.5A
  • Frequency
    400Hz
  • Termination Style
    PC Pins
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CSA, ENEC, UR
  • Physical Dimension
    L45.0XB28.0XH16.5 (mm)/L1.772XB1.102XH0.65 (inch)
  • Lead Length
    4mm
  • Configuration
    Single Stage
  • Inductance
    1mH
  • Leakage Current
    373μA
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    6.5A
  • Filter Type
    Single Phase
  • Frequency - Operating
    DC~400Hz
  • High Pot
    2000 V
  • Height
    16.5mm
  • Length
    45mm
  • Width
    45mm