  • FN422-6.5-13
FN422-6.5-13
advertisement
Manufacturer No:
FN422-6.5-13
Manufacturer:
Schaffner EMC Inc.
HK JDW NO:
694-FN422-6.5-13
Package:
Datasheet:
FN422-6.5-13
Description:
SINGLE PHASE CHASSIS MOUNT 6.5 A FILTER,FAST ON EASY-MOUNT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FN422-6.5-13
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Chassis, Chassis Mount, Flanges
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Packaging
    Tray
  • Series
    FN 422
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Quick Connect
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    AMP FAST-ON CONNECTIONS
  • Depth
    41mm
  • Current Rating
    6.5A
  • Frequency
    400Hz
  • Termination Style
    Quick Connect
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CSA, ENEC, UR
  • Configuration
    Single Stage
  • Inductance
    750μH
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    6.5A
  • Filter Type
    Single Phase
  • Leakage Current (Max)
    0.19mA
  • Frequency - Operating
    DC~400Hz
  • High Pot
    1700 V
  • Height
    17mm
  • Length
    83mm