  • FN5040-1200-99
FN5040-1200-99
advertisement
Manufacturer No:
FN5040-1200-99
Manufacturer:
Schaffner EMC Inc.
HK JDW NO:
694-FN5040-1200-99
Package:
Datasheet:
FN5040-1200-99
Description:
Power Line Filters 1200A 075mH OUT FLTR Frequency Inverters
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FN5040-1200-99
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Flanges
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Packaging
    Box
  • Published
    2015
  • Series
    FN 5040
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Terminal Block
  • Applications
    Regenerative Motor Drive
  • Depth
    360mm
  • Current Rating
    1.2kA
  • Frequency
    2kHz
  • Termination Style
    Terminal Block
  • Voltage - Rated AC
    500V
  • Approval Agency
    cURus
  • Physical Dimension
    L750.0XB375.0XH925.0 (mm)/L29.528XB14.764XH36.417 (inch)
  • Configuration
    Single Stage
  • Inductance
    75μH
  • Max Voltage Rating (AC)
    500V
  • Max Current Rating
    1.2kA
  • Filter Type
    Three Phase (Delta)
  • Rated Voltage
    525V
  • High Pot
    3000 V
  • Height
    913mm
  • Length
    740mm
  • Width
    375mm