  • FP-301-VW-1/16-48-BLACK
FP-301-VW-1/16-48-BLACK
advertisement
Manufacturer No:
FP-301-VW-1/16-48-BLACK
Manufacturer:
Artery
HK JDW NO:
2-FP-301-VW-1/16-48-BLACK
Package:
Description:
HEAT SHRINK FPVW 1/16 BK 48 IN
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FP-301-VW-1/16-48-BLACK
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Mount
    Box
  • Material
    Polyolefin (PO)
  • Body Material
    Polyolefin
  • Operating Temperature
    -55°C~135°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2010
  • Series
    FP-301 VW
  • Feature
    Flame Retardant
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Type
    Tubing, Flexible
  • Color
    Black
  • Approval Agency
    CSA, UL
  • Shrinkage Ratio
    2 to 1
  • Shrink Temperature
    100°C
  • Length
    4.00' 1.22m
  • Diameter - Inner, Supplied
    0.063 (1.60mm)
  • Diameter - Inner, Recovered
    0.031 (0.79mm)
  • Recovered Wall Thickness
    0.017 0.43mm