  • FP10-1200-B
FP10-1200-B
advertisement
Manufacturer No:
FP10-1200-B
Manufacturer:
Triad Magnetics
HK JDW NO:
814-FP10-1200-B
Package:
Datasheet:
FP10-1200-B
Description:
XFRMR LAMINATED 12VA THRU HOLE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FP10-1200-B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Weight
    0.688lb 312.07g
  • Published
    2014
  • Series
    Flat Pack™
  • Size / Dimension
    63.50mm Lx50.80mm W
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    PC Pin
  • Type
    Laminated Core
  • Max Power Dissipation
    12W
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Isolation
    2000Vrms
  • Max Output Current
    1.2A
  • Current - Output (Max)
    Parallel 2.4A Series 1.2A
  • Power - Max
    12VA
  • Voltage - Primary
    115V 230V
  • Primary Winding(s)
    Dual
  • Center Tap
    No
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 5V Series 10V
  • Secondary Winding(s)
    Dual
  • Height Seated (Max)
    26.97mm
  • Length
    63.5mm
  • Width
    50.8mm