  • FP10R06W1E3BOMA1
FP10R06W1E3BOMA1
advertisement
Manufacturer No:
FP10R06W1E3BOMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-FP10R06W1E3BOMA1
Package:
Module
Datasheet:
FP10R06W1E3BOMA1
Description:
IGBT MODULE VCES 600V 100A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FP10R06W1E3BOMA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Number of Pins
    23
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C
  • Published
    2002
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    23
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Power Dissipation
    68W
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    7
  • Configuration
    Three Phase Inverter
  • Power Dissipation
    68W
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Halogen Free
    Not Halogen Free
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Input
    Standard
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    600V
  • Max Collector Current
    16A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    1mA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    2V
  • Turn On Time
    26 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2V @ 15V, 10A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    260 ns
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • NTC Thermistor
    Yes
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    550pF @ 25V