  • FP35R12KT4B16BOSA1
FP35R12KT4B16BOSA1
advertisement
Manufacturer No:
FP35R12KT4B16BOSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-FP35R12KT4B16BOSA1
Package:
Module
Datasheet:
Description:
MOD IGBT LOW PWR ECONO2-4
Step5Bar-code shipping tag
FP35R12KT4B16BOSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Configuration
    Three Phase Inverter
  • Power - Max
    210W
  • Input
    Three Phase Bridge Rectifier
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    1mA
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    70A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.25V @ 15V, 35A
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • NTC Thermistor
    Yes
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    2nF @ 25V