  • FP75R12KT3BOSA1
FP75R12KT3BOSA1
advertisement
Manufacturer No:
FP75R12KT3BOSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-FP75R12KT3BOSA1
Package:
Module
Datasheet:
FP75R12KT3BOSA1
Purchasing and Inquiry
FP75R12KT3BOSA1 Description
FP75R12KT3BOSA1 is a 1200v IGBT-module. The FP75R12KT3BOSA1 can be applied in Communications equipment, Datacom modules, Industrial, Appliances, Personal electronics, and PC & notebook applications due to the following features. The Operating and Storage Temperature Range is between -40 and 125℃. And the transistor FP75R12KT3BOSA1 is in the tray package with 355W Power dissipations.
FP75R12KT3BOSA1 Features
Collector-emitter voltage Tvj = 25°C: 1200v
Continuous DC collector current TC = 25°C : 105A
Repetitive peak collector current Tp = 1 ms: 150A
Total power dissipation Tc = 25°C: 355W
Gate-emitter peak voltage: ±20V
FP75R12KT3BOSA1 Applications
Communications equipment
Datacom module
Industrial
Appliances
Personal electronics
PC & notebooks
Step5Bar-code shipping tag
FP75R12KT3BOSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Halogen Free
    Not Halogen Free
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Input
    Standard
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    1mA
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    105A
  • Turn On Time
    340 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.15V @ 15V, 75A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    610 ns
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • NTC Thermistor
    Yes
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    5.3nF @ 25V
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    24
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C