  • FQA35N40
FQA35N40
advertisement
Manufacturer No:
FQA35N40
HK JDW NO:
699-FQA35N40
Package:
TO-3P-3, SC-65-3
Datasheet:
FQA35N40
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 105m Ω @ 17.5A, 10V ±30V 5.6pF @ 25V 140nC @ 10V 400V TO-3P-3, SC-65-3
Quantity:
In Stock : 6992
Step5Bar-code shipping tag
FQA35N40
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to FQA35N40 .
  • Package / Case
    TO-3P-3, SC-65-3
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
    QFET®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
    3
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT APPLICABLE
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT APPLICABLE
  • Pin Count
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    310W Tc
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    105m Ω @ 17.5A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    5V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    5.6pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    35A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    140nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    400V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±30V
  • Drain Current-Max (Abs) (ID)
    35A
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.105Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    140A
  • DS Breakdown Voltage-Min
    400V