  • FQD12P10TM
FQD12P10TM
advertisement
Manufacturer No:
FQD12P10TM
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-FQD12P10TM
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
FQD12P10TM
Purchasing and Inquiry
FQD12P10TM Description
FQD12P10TM Features
  • Planar stripe and DMOS technology
  • Advanced switching performance
  • Low on-state resistance
  • Low gate charge
  • Available in the D-PAK package
FQD12P10TM Applications
  • DC motor control
  • Audio amplifier
  • High-efficiency switching DC/DC converters
Step5Bar-code shipping tag
FQD12P10TM
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2002
  • Series
    QFET®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Voltage - Rated DC
    -100V
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Current Rating
    -9.4A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    2.5W Ta 50W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    2.5W
  • Case Connection
    DRAIN
  • FET Type
    P-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    290m Ω @ 4.7A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    800pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    9.4A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    27nC @ 10V
  • Rise Time
    160ns
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    100V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±30V
  • Fall Time (Typ)
    60 ns
  • Turn-Off Delay Time
    35 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    9.4A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    30V
  • Drain to Source Breakdown Voltage
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    37.6A