  • FQE10N20LCTU
FQE10N20LCTU
advertisement
Manufacturer No:
FQE10N20LCTU
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-FQE10N20LCTU
Package:
TO-225AA, TO-126-3
Datasheet:
FQE10N20LCTU
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 360mOhm @ 2A, 10V ±20V 490pF @ 25V 19nC @ 5V 200V TO-225AA, TO-126-3
Quantity:
In Stock : 17893
Step5Bar-code shipping tag
FQE10N20LCTU
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-225AA, TO-126-3
  • Supplier Device Package
    TO-126-3
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    QFET®
  • Published
    2007
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Power Dissipation-Max
    12.8W Tc
  • FET Type
    N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    360mOhm @ 2A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    2V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    490pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    4A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    19nC @ 5V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    200V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    5V 10V
  • Vgs (Max)
    ±20V