  • FQL40N50
FQL40N50
advertisement
Manufacturer No:
FQL40N50
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-FQL40N50
Package:
TO-264-3, TO-264AA
Datasheet:
FQL40N50
Description
The FQL40N50 is an N-Channel QFET? MOSFET, 500V, 40A, 110mΩ. Utilizing the exclusive planar stripe and DMOS technology of Fairchild Semiconductor, this N-Channel enhancement mode power MOSFET was created. This cutting-edge MOSFET technology has been specifically designed to offer excellent switching performance, high avalanche energy strength, and reduced on-state resistance. Switched-mode power supply, active power factor correction (PFC), and electronic lamp ballasts are all compatible with these products.
Features
  • 40A, 500V, RDS(on)=110 mΩ(Max.)@VGS=10V, ID=20A
  • Low Gate Charge(Typ. 155 nC)
  • Low Crss(Typ. 95pF)
  • 100% Avalanche Tested
  • Maximum Single Pulse Avalanche Energy (EAS)
Applications
  • Automotive electronics
  • As for switching devices in electronic control units
  • As power converters in modern electric vehicles
  • Solar inverters
  • Automotive applications
Step5Bar-code shipping tag
FQL40N50
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to FQL40N50.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-264-3, TO-264AA
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    6.756g
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    QFET®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Current Rating
    40A
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    460W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    460W
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Turn On Delay Time
    140 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    110m Ω @ 20A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    5V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    7500pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    40A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    200nC @ 10V
  • Rise Time
    440ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±30V
  • Fall Time (Typ)
    250 ns
  • Turn-Off Delay Time
    350 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    40A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    30V
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    500V
  • Height
    26mm
  • Length
    20mm
  • Width
    5mm