  • FR01FR10H-S
FR01FR10H-S
advertisement
Manufacturer No:
FR01FR10H-S
Manufacturer:
NKK Switches
HK JDW NO:
558-FR01FR10H-S
Package:
Datasheet:
FR01FR10H-S
Description:
SWITCH ROTARY DIP BCD 100MA 5V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FR01FR10H-S
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Voltage(DC)-Max
    5V
  • Max Current Rating
    100mA
  • Dielectric Withstanding Voltage
    250VAC V
  • Electrical Life
    10,000 Steps
  • Number of Poles
    1
  • Throw Configuration
    SP10T
  • Mechanical Life
    10,000 Steps
  • Switch Type
    ROTARY SWITCH
  • Illumination Type
    Illuminated
  • Contact Timing
    BREAK-BEFORE-MAKE
  • Index Angle
    36 deg
  • PCB Hole Count
    3
  • Actuator Color
    ORANGE
  • Washable
    No
  • Actuator Level
    Flush, Recessed
  • Length
    0.393 10.00mm
  • Body Height
    6.5532mm
  • Height Above Board
    0.394 10.00mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Material
    PVC
  • Housing Material
    Nylon
  • Body Material
    Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2009
  • Series
    FR01
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Number of Positions
    10
  • Voltage - Rated
    5VDC
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    5V
  • Pitch
    0.100 2.54mm Full
  • Orientation
    Right Angle
  • Depth
    6.55mm
  • Current Rating
    100mA