  • FR10515N0100JBK
FR10515N0100JBK
advertisement
Manufacturer No:
FR10515N0100JBK
HK JDW NO:
60-FR10515N0100JBK
Purchasing and Inquiry
FR10515N0100JBK Overview
FR10515N0100JBK Features
Tray
2 terminations
FR10515N0100JBK Applications
There are a lot of American Technical Ceramics FR10515N0100JBK RF Misc ICs and Modules applications.
  • Fixed wireless access
  • Test and Measurement
  • Phase shifter
  • Lock in amplification
  • Demodulation
  • Amplitude modulation
  • Point-to-point radios
  • Phase detection
  • Cellular Infrastructure
  • Automotive radar
Step5Bar-code shipping tag
FR10515N0100JBK
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mounting Type
    Flange Mount
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Mounting Feature
    CHASSIS MOUNT
  • Packaging
    Tray
  • Series
    FR
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    100Ohm
  • Terminal Finish
    Silver (Ag)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Thin Film
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Power Rating
    60W
  • Packing Method
    BULK
  • Depth
    19.05mm
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Function
    Termination
  • Size Code
    5125
  • Length
    13.1mm