  • FS0H473ZF
FS0H473ZF
advertisement
Manufacturer No:
FS0H473ZF
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-FS0H473ZF
Package:
Radial, Can
Datasheet:
FS0H473ZF
Description:
KEMET - FS0H473ZF - Superkondenzátor, EDLC, 47000 µF, 5.5 V, Radiální Vývodové, Série FS, +80%, -20%, 5.08 mm
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FS0H473ZF
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to FS0H473ZF.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    FS
  • Size / Dimension
    0.512Dia 13.00mm
  • Tolerance
    -20% +80%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Capacitance
    47mF
  • Voltage - Rated DC
    5.5V
  • Terminal Pitch
    5.08mm
  • Capacitor Type
    ELECTRIC DOUBLE LAYER CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    40Ohm @ 1kHz
  • Lead Spacing
    0.200 5.08mm
  • Diameter
    13mm
  • Height
    8.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.335 8.50mm