  • FS100R17N3E4BOSA1
FS100R17N3E4BOSA1
advertisement
Manufacturer No:
FS100R17N3E4BOSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-FS100R17N3E4BOSA1
Package:
Module
Datasheet:
FS100R17N3E4BOSA1
Description:
IGBT MOD 1700V 100A 600W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FS100R17N3E4BOSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Published
    2002
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    Three Phase Inverter
  • Power - Max
    600W
  • Halogen Free
    Not Halogen Free
  • Input
    Standard
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    1mA
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1700V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    100A
  • Power Dissipation-Max (Abs)
    600W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.3V @ 15V, 100A
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • NTC Thermistor
    Yes
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    9nF @ 25V
  • VCEsat-Max
    2.3 V