  • FS150R07N3E4B11BOSA1
FS150R07N3E4B11BOSA1
advertisement
Manufacturer No:
FS150R07N3E4B11BOSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-FS150R07N3E4B11BOSA1
Package:
Module
Description:
IGBT MODULE VCES 650V 150A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FS150R07N3E4B11BOSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Terminations
    35
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    UL APPROVED
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-XUFM-X35
  • Number of Elements
    6
  • Configuration
    Three Phase Inverter
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Max
    430W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Halogen Free
    Not Halogen Free
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Input
    Standard
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    1mA
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    650V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    150A
  • Turn On Time
    180 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    1.95V @ 15V, 150A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    450 ns
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • NTC Thermistor
    Yes
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    9.3nF @ 25V
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Surface Mount
    NO
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C