  • FS30R06VE3BOMA1
FS30R06VE3BOMA1
advertisement
Manufacturer No:
FS30R06VE3BOMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-FS30R06VE3BOMA1
Package:
Module
Datasheet:
FS30R06VE3BOMA1
Description:
MOD IGBT LOW PWR EASY750-1
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FS30R06VE3BOMA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    32 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Surface Mount
    NO
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C
  • Published
    2002
  • Series
    EasyPACK™
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    13
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Pin Count
    13
  • JESD-30 Code
    R-XUFM-X13
  • Number of Elements
    6
  • Configuration
    Three Phase Inverter
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Max
    88W
  • Halogen Free
    Not Halogen Free
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Input
    Standard
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    1mA
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    600V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    34A
  • Turn On Time
    42 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2V @ 15V, 30A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    245 ns
  • NTC Thermistor
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    1.65nF @ 25V