  • FSAM15SH60A
FSAM15SH60A
advertisement
Manufacturer No:
FSAM15SH60A
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-FSAM15SH60A
Package:
32-PowerDIP Module (1.370, 34.80mm)
Datasheet:
FSAM15SH60A
Description:
SMART POWER MODULE 15A SPM32-AA
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FSAM15SH60A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    LAST SHIPMENTS (Last Updated: 4 days ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Number of Pins
    32
  • Weight
    32.58g
  • Published
    2011
  • Series
    Motion SPM® 2
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    32
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    IGBT
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -20°C
  • HTS Code
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    15V
  • Frequency
    15kHz
  • Base Part Number
    FSAM15
  • Voltage - Isolation
    2500Vrms
  • Polarity
    NPN
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    13.5V
  • Configuration
    3 Phase
  • Max Supply Voltage
    16.5V
  • Max Current Rating
    15A
  • Power Dissipation
    50W
  • Output Current
    30A
  • Rise Time
    340ns
  • Nominal Input Voltage
    253V
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    2.5V
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    2.5V
  • Min Breakdown Voltage
    600V
  • Height
    7.2mm
  • Length
    60mm
  • Width
    31mm