  • FSOT1011E50R00KE
FSOT1011E50R00KE
advertisement
Manufacturer No:
FSOT1011E50R00KE
HK JDW NO:
895-FSOT1011E50R00KE
Package:
Radial, Flat Oval
Datasheet:
Description:
50Ohms, ±10%,
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FSOT1011E50R00KE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    Radial, Flat Oval
  • Mounting Feature
    Flange Braces, Right Angle
  • Housing Material
    Silicon Coated
  • Operating Temperature
    -55°C~350°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    FSOT
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.750Lx0.375W 19.05mmx9.52mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    ±260ppm/°C
  • Resistance
    50Ohms
  • Max Operating Temperature
    350°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Wirewound
  • Power (Watts)
    10W
  • Max Power Dissipation
    10W
  • Lead Style
    Solder Lugs
  • Lead/Base Style
    Solder
  • Coating, Housing Type
    Silicone Coated
  • Height
    8.7122mm
  • Height Seated (Max)
    0.343 8.71mm
  • Length
    19.05mm
  • Width
    9.525mm